Brak wyników

Styl Życia

15 lipca 2024

Osiedla dla seniorów

0 177

Deweloperzy prześcigają się w odgadywaniu potrzeb współczesnego kupca na rynku mieszkaniowym. Słyszy się już o osiedlach dla rodzin, singli, osób bezdzietnych czy.. katolików. Na zachodzie bardzo popularne są też dzielnice czy ośrodki mieszkalne dla osób starszych. Nie mają one nic wspólnego z domami opieki i dają lokatorom poczucie niezależności, zapewniając przy okazji niezbędną pomoc. Przyjrzyjmy się tego typu miejscom bliżej.

Czym są osiedla dla osób starszych?

Polskie społeczeństwo się starzeje i rośnie w nim odsetek ludzi po 50. i 60. roku życia. Osoby takie mają inne potrzeby i dotyczy to również mieszkania. Wbrew powiedzeniu, że starych drzew się nie przesadza, seniorzy często decydują się na sprzedaż mieszkania lub domu, by przenieść się do czegoś wygodniejszego. Nieduże lokum na parterze i blisko ważnej dla osób starszych infrastruktury to najczęstszy wybór wśród emerytów. Część z nich z różnych przyczyn szuka przestrzeni do życia jeszcze bardziej dostosowanej do potrzeb seniora. Właśnie wtedy idealną opcją jest mieszkanie lub dom na osiedlu dla osób starszych. Czym różni się ono od komfortowego i niezależnego lokalu na przykład w mieście?

Osiedla i ośrodki mieszkaniowe stworzone dla osób starszych zapewniają im pełen wygodę, niezależność i kompleksową opiekę. Najważniejszą cechą tego typu miejsc są punkty usługowe i medyczne ważne dla seniorów. W zależności od oferty i zasad panujących w danej dzielnicy seniorzy mogą liczyć na wiele udogodnień. Należy do nich całodobowa opieka pielęgniarki, lekarza lub asystenta. Mieszkaniec może też korzystać z punktów gastronomicznych lub zamawiać posiłki do domu. Zarządcy takich ośrodków bardzo często zatrudniają na stałe rehabilitanta i masażystę. Wszystko po to by seniorzy mogli być objęci pełną opieką oraz zadbać o zdrowie.

Dla ciała i ducha

Osiedla dedykowane osobom starszym są skupione na wymaganiach osób w podeszłym wieku. Kadra jest wykwalifikowana i dobrana, tak by jak najlepiej wspierać tę grupę wiekową. Dieta serwowana w takich miejscach jest zbilansowana i może być indywidualnie profilowana. Jest to duża wygoda dla osób, które z różnych przyczyn muszą wykluczyć z diety jakieś grupy produktów. W myśl zasady, że w zdrowym ciele zdrowy duch na osiedlach dla seniorów można spotkać infrastrukturę sportową i rekreacyjną dostosowaną do możliwości osób w podeszłym wieku. Część osiedli zapewnia też zorganizowane aktywności, które pomagają mieszkańcom się integrować.

Miejsca dedykowane seniorom to nie tylko opieka medyczna. Zarządcy dbają o to, by każdy mieszkaniec czuł się częścią społeczności. Zajęcia integracyjne we własnej grupie wiekowej poprawiają stan psychiczny osób starszych. Prócz tego przynajmniej po części rozwiązują dotkliwy dla nich problem samotności. Na osiedlach takich rzadko mogą mieszkać rodziny czy osoby w wieku produkcyjnym. Dzięki temu seniorzy mogą żyć wśród spokoju i ciszą oraz tempem życia, które im odpowiada.

Deweloperzy wiedzą, jak ważny jest dziś kontakt z przyrodą i zadbane tereny zielone. Miejsc takich nie brakuje w większości dzielnic dla seniorów. Bardzo często takie projekty są realizowane w zacisznej okolicy z dala od zgiełku miasta.

Co i za ile?

Osiedla dla seniorów mogą się od siebie bardzo różnić. Czasem do wydzielona część podmiejskiej dzielnicy willowej, innym razem ośrodek pod lasem. Ceny domów lub mieszkań dla seniorów w takim miejscu zależą od wielu czynników. Wśród najważniejszych trzeba wymienić standard i lokalizację osiedla. Ponieważ jest to miejsce dla lokatorów o specjalnych potrzebach, na koszty wpływa też zakres opieki.

Domy i mieszkania w osiedlach dla osób starszych można kupić lub wynająć. Miesięczny koszt najmu w miejscu zapewniającym kompleksową opiekę to nawet 6 tysięcy złotych. Wybierając taką opcję, senior nie musi się zwykle martwić kosztami wyżywienia. Wiele popularnych osiedli oferuje dla swoich mieszkańców catering dietetyczny lub lokatorską stołówkę.

Na jaki wydatek muszą się przygotować osoby, które chcą kupić lokum w takiej dzielnicy na własność? Średnia cena nieruchomości na osiedlach dla osób starszych waha się od 290 do 300 tysięcy złotych. Zwykle nie są to lokale duże, ale projektowane tak by zadbać o codzienne potrzeby osoby w podeszłym wieku.

Główną ideą, jaka przyświeca osiedlom dla seniorów, jest podnoszenie jakości ich życia. Integracja i opieka to podstawowe kwestie, o jakie trzeba zadbać, gdy lokatorami są osoby starsze. Wiedzą o tym nie tylko zarządcy, ale i projektanci takich miejsc. Osiedla dla osób starszych budowane są często blisko ośrodków rekreacyjnych i uzdrowisk tak by ich mieszkańcy mogli swobodnie korzystać z kompleksowej opieki. Infrastruktura rekreacyjna i zorganizowane zajęcia animacyjne sprzyjają utrzymaniu codziennej aktywności, której czasem brakuje osobom w tej grupie wiekowej. Dzięki temu wszystkiemu seniorzy mogą cieszyć się życiem, a ich bliscy wiedzą, że są pod opieką.

Przypisy